Posted by on Lis 17, 2014 in ZDROWIE | 0 comments

Co to jest odwrócona osmoza?

Trzeba powiedzieć, że odwrócona osmoza to przede wszystkim najlepszy znany na ten moment sposób na filtrowanie i uzdatnianie wody do picia. Sposób naturalny, skuteczny, który pozwala na uzyskanie wody czystej i smacznej – a przy tym doskonałej dla zdrowia człowieka. Zależy ci na zdrowiu? Powinieneś się dowiedzieć, czym jest odwrócona osmoza!

Odwrócona osmoza brzmi dla ciebie zagadkowo? Kojarzy ci się z trudnym naukowym terminem? Nie chodzi o to, by zgłębiać specjalistyczne materiały na osmozy – warto jednak wiedzieć, chociaż mniej więcej, jak przebiega ten proces. Wykorzystywany jest bowiem jako element domowych systemów uzdatniania wody, np. domowe filtry do wody bazują częściowo właśnie na odwróconej osmozie. Częściowo – ponieważ dobre urządzenie zawiera także kilka innych wkładów filtrujących. Ich sercem jest jednak membrana osmotyczna. Jak działa?

Dowiedz się koniecznie – zwłaszcza jeśli twoje zdrowie, dobre samopoczucie i energia nie są ci obojętne. Mają one silny związek z odpowiednim nawodnieniem organizmu. Nie chodzi tylko o to, by dostarczać wodę w wystarczających ilościach, ale także oto, by była to woda dobrej jakości. Czysta woda, to zdrowa woda. W uzyskaniu jej pomaga między innymi odwrócona osmoza.

Co to jest odwrócona osmoza?

Po tym krótkim wstępie, przejdźmy wreszcie do odpowiedzi na pytanie: Co to jest odwrócona osmoza? Otóż jest to system, który wykorzystuje osmozę – proces występujący we wszystkich żywych organizmach. Osmoza to w uproszczeniu naturalne filtrowanie wody. Zachodzi ona nieustannie na przykład w komórkach naszego ciała. Organizm człowieka na drodze osmozy „wybiera” składowe płynu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, przy wykorzystaniu ciśnienia osmotycznego. Komórki otoczone są tzw. błoną osmotyczną, która ma inną przepuszczalność dla rozpuszczalnika, a inną dla substancji rozpuszczonej. Jest to więc swoista membrana, która przy działaniu wspomnianego ciśnienia osmotycznego, zasysa czyste cząstki z roztworu mniej stężonego i przesuwa je do roztworu bardziej stężonego.

Wiedząc czym jest osmoza, domyślamy się czym jest osmoza odwrócona. To proces bardzo podobny, ale działający w odwrotną stronę. Jest on przy tym w pełni naturalny i nie wymaga żadnej ingerencji chemicznej. Wykorzystują go systemy, w które wyposażone są m.in. domowe filtry do wody z membranami osmotycznymi – łatwo na tym przykładzie wyjaśnić, co to jest odwrócona osmoza.

Domowe filtry do wody podłącza się pod zlewem do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Nieoczyszczona woda z wodociągów wydostaje się pod ciśnieniem na tyle dużym, by mogło ono efektywnie pokonać ciśnienie osmotyczne. Woda pchana jest na membranę osmotyczną w urządzeniu. Gdy na nią natrafia, przez mikropory przedostaje się tylko czysty płyn. Zanieczyszczenia zostają zatrzymane, ponieważ nie mogą przecisnąć się przez te mikrootworki membrany. To w efekcie tego procesu z kranu płynie krystalicznie czysta woda wolna od nawet najmniejszych zanieczyszczeń.

Dobre domowe filtry do wody

Przy tej okazji można wspomnieć, że dobre domowe filtry do wody poza membraną osmotyczną, która jest sercem urządzenia, mają też kilka innych wkładów filtrujących. Dlaczego? Większe zanieczyszczenia mogłyby np. uszkodzić membranę, dlatego potrzebny jest filtr mechaniczny, który odpowiada za pierwszy etap uzdatniania wody. Filtr węglowy z kolei usuwa lub zmniejsza stężenie chloru. Następnie płyn dostaje się do membrany osmotycznej i pozbawiany jest kolejnych szkodliwych składników. To kilkuetapowe oczyszczanie gwarantuje w efekcie końcowym wodę najlepszej jakości. Dodatkowo na końcu znajduje się jeszcze tzw. postfiltr. Czysta woda, która przez niego przepływa jest uzupełniana w minerały np. wapń i magnez. Dzięki temu ma jeszcze lepszy smak i lepszą jakość.