Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Lis 18, 2014 in ZDROWIE | 0 comments

Domowe filtry do wody – jak działają? Czy są skuteczne?

Domowe filtry do wody – jak działają? Czy są skuteczne?

Picie wody z kranu cały czas budzi wśród Polaków kontrowersje. Jakość kranówki wciąż pozostawia wiele do życzenia, chociaż uznawana jest za wodę zdatną do picia. Dobrym sposobem na znaczną poprawę jakości wody z kranu są domowe filtry do wody. Jak działają takie filtry? Czy naprawdę są skuteczne? Czy warto w nie zainwestować?   

Jeżeli Twoje zdrowie nie jest ci obojętne, musisz zwracać uwagę nie tylko na to co jesz, ale również na to co pijesz. Poranna kawa z dodatkiem chloru, żelaza czy niklu? Taki napój serwujesz sobie korzystając z wody z kranu. Ze względu na niepewne źródła pozyskiwania wody, która trafia do polskich mieszkań, fatalny stan sieci wodno-kanalizacyjnych w dużych miastach, chlorowanie czy zawartość cynku, niklu, miedzi, żelaza – wielu Polaków jest zniechęconych do korzystania z kranówki. O problemie jakości tej wody pisaliśmy już w artykule Woda z kranu – czy jest dobra do picia?

Wobec powyższego problemu powstaje pytanie: Jeśli nie kranówka, to co?

Dla zdrowia swojego i swojej rodziny, optymalnie byłoby zrezygnować z wody z kranu nie tylko do picia w czystej formie, ale też do przygotowywania potraw, zup, ciepłych napojów, gotowania ziemniaków, kasz czy makaronu. Łatwo przekalkulować, że woda butelkowana do wszystkich tych zastosowań szybko przestanie się opłacać. Przechowywanie butelek w dużych ilościach jest również mało praktyczne, zwłaszcza w mieszkaniu.

Dobrym rozwiązaniem nawet dla małej rodziny czy pary mogą się okazać domowe filtry do wody. Jak działają? Jakie mają zalety? Czy są jakieś wady?

Nawet jeśli wydaje nam się, że takie filtry to drogie czy skomplikowane rozwiązanie dla naszego domu, warto się temu przyjrzeć. To co trafia do naszego układu pokarmowego razem z wodą, którą pijemy, może mu szkodzić organizmowi albo wspierać jego prawidłowe funkcjonowanie i służyć naszemu zdrowiu.

Domowe filtry do wody – jakie mają zalety?

Pierwszą, oczywistą zaletą, która posiadają domowe filtry do wody jest krystalicznie czysta i zdrowa woda dla całej rodziny, uzyskiwania na drodze filtrowania.  Drugi atut to niezaprzeczalna wygoda użytkowania urządzeń tego typu. Domowe filtry do wody montuje się bowiem pod zlewem w kuchni. Na zlewie znajduje się natomiast dodatkowy kranik z estetyczną wylewką. W każdej chwili możemy nalać wody, po prostu odkręcając kran – do picia, do gotowania czy nawet płukania warzyw i owoców. Filtry te to także rozwiązanie ekologiczne. Znika bowiem problem utylizacji butelek czy baniaków – i tym samym rozwiązanie ekonomiczne np. w gospodarstwach, w których każda rodzina ma swój kontener czy kosz na śmieci, opróżniany raz na kilka tygodni.

Jeśli chodzi o butelki w dużych ilościach, odpada nam problem nie tylko ich wynoszenia, ale też przynoszenia do domu i przechowywania. W kilkuosobowej rodzinie może to być naprawdę niemały problem, zwłaszcza jeśli chcemy zrobić zapas (na cały tydzień czy miesiąc), a nie biegać, co chwilę do sklepu po kolejną zgrzewkę.

Zastanów się: Dla czteroosobowej rodziny, w której każdy domownik wypija codziennie 1,5 litra wody, należy zadbać o 4 butelki tej pojemności na każdy dzień. Zapas tygodniowy to około 5 zgrzewek (nie wliczając dodatkowych butelek na przygotowywanie dań czy ciepłych napojów). Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwcami, którzy mają dom z dużą spiżarnią lub choćby garażem, to postaje pytanie: gdzie przechowywać takie ilości butelek?

Nawet jeśli jesteśmy właścicielami wspomnianych pomieszczeń do magazynowania, warto pamiętać, że woda ma swój termin ważności i wymagania, co do przechowywania. Długo trzymana woda w plastikowych butelkach – wcale nie jest zdrowa.

Dla estetów i wielbicieli stylowych eleganckich wnętrz domowe filtry do wody to również rozwiązanie atrakcyjne. Urządzenie to znajduję się nie na widoku, ale w szafce zlewozmywakowej. Widoczny jest tylko  starannie wykonany kran, z którego płynie czysta i dobra woda do picia.

Domowe filtry do wody – działanie i skuteczność

Domowe filtry do wody są montowane pod zlewem bezpośrednio do sieci wodno-kanalizacyjnej. Woda przepływająca przez urządzenie, napotyka na swej drodze wkłady filtrujące oraz membranę. Taki system pozbawia ją szkodliwych dla zdrowia i nieprzyjemnych składników.

Warto zaznaczyć, że dobrej jakości urządzenie ma właśnie kilka wkładów filtrujących, a nie tylko jeden.

Przykładowo urządzenie do zastosowań domowych o nazwie Osmotic składa się aż z trzech wkładów filtrujących oraz membrany osmotycznej. Pierwszy filtr, przez który przepływa woda z sieci wodociągowej, to filtr mechaniczny. Odpowiada za wstępną filtrację, która usuwa nierozpuszczalne zanieczyszczenia o wielkości większej niż 5 mikronów. Kolejny filtr, to filtr z węgla aktywnego. Dzięki niemu usuwany jest z wody chlor, używany w celach bakteriobójczych przez miejskie wodociągi. Tak przefiltrowana woda natrafia w końcu na membranę osmotyczną – membranę, która wykorzystuje proces odwróconej osmozy. Co to jest odwrócona osmoza? W skrócie napiszemy tylko, że odwrócona osmoza, to całkowicie naturalny proces, w efekcie którego woda oczyszczana jest z bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń – nawet tych najdrobniejszych. Nie wymaga żadnej ingerencji chemicznej – więc w 100% zdrowy i ekologiczny. Przede wszystkim jednak odwrócona osmoza to aktualnie najlepszy sposób na uzdatnianie wody w gospodarstwie domowym.

Chcesz wiedzieć więcej, czym jest odwrócona osmoza? Przeczytaj artykuł Co to jest odwrócona osmoza?

Domowe filtry do wody Osmotic – mają jeszcze jeden ważny filtr. Nie każde urządzenie go zawiera – a szkoda, gdyż znacząco wpływa on na smak i jakość wody. Krystaliczne czysty płyn natrafia po przejściu przez membranę  na tzw. postfiltr mineralizujący. Uzupełnia on wodę w sole wapnia i magnezu w stężeniu odpowiednim dla organizmu człowieka.

Domowe filtry do wody – czy są jakieś wady?

Jako główny mankament montowania domowych filtrów do wody, podaje się często wysokie koszty i konieczność wymiany wkładów. Na pierwszy rzut oka, koszt urządzenia może wydawać się spory. Ale warto pamiętać, że jest to koszt jednorazowy i jednocześnie inwestycja długoterminowa. Gdyby porównać wspomniany zakup butelek dla czteroosobowej rodziny w skali roku – albo nawet pół roku – to cała kwota może nas mocno zaskoczyć. W tym zestawieniu domowe filtry do wody okażą się naprawdę opłacalne. A co z wymianą wkładów? Umówmy się – dbanie o wkład wymieniany co 3 czy 5 lat – nie jest naprawdę ani dużym kosztem, ani wielkim kłopotem.

Innym rozwiązaniem, nie tylko dla domów, ale również dla firm, są tzw. bezbutlowe dystrybutory wody. One również wykorzystują wspomniany proces odwróconej osmozy. Czym się różnią od domowych filtrów? Jakie mają zalety? Komu mogą się spodobać szczególnie? Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *