Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Sie 25, 2014 in FITNESS | 0 comments

Pierwszy wyjazd w góry – odzież i obuwie

Pierwszy wyjazd w góry – odzież i obuwie

W ramach przygotowań do pierwszego wyjazdu w góry, należy zadbać o odpowiednie ubrania i buty. Nie musisz od razu wyposażać się w drogie ciuchy znanych marek sportowych. Wprawdzie „górska” odzież ma wpływ na komfort tego typu aktywności fizycznej, ale naprawdę na pierwszych, rekreacyjnych wyjazdach można się bez niej obyć. Nie to oznacza jednak, że jest całkowicie bez znaczenia. Szczególnie ważną sprawę stanowi dobór odpowiedniego obuwia. Nie tylko we względu na wygodę, ale też na bezpieczeństwo.

Trampki na Giewoncie

Turysta w klapkach, sandałach czy trampkach na szlaku to w polskich górach częsty obrazek. Poślizgnięcia, skręcenia kostki czy inne wypadki nawet na prostych trasach w popularnych tatrzańskich dolinach, w dużej mierze są związane właśnie z doborem nieodpowiedniego obuwia. Poważne w skutkach zdarzenia w drodze na górskie szczyty, to również efekty złego przygotowania turystów i złego wyboru butów. Naprawdę mijając „spacerowiczów”, którzy porywają się na trudne eksponowane szlaki w adidasach, czasem aż dziw bierze, że wracają z wybranej trasy zdrowi, a nawet żywi.

Wysokie buty – nie tylko w wysokie góry

Nawet jeżeli nie planujemy wycieczki na Orlą Perć, lecz spokojne trasy bieszczadzkimi połoninami – obuwie to podstawa. Trampki, adidasy i sandały zostawiamy w domu – sprawdza się w mieści i na wyjeździe do lasu, ale jest to obuwie miękkie, które nie sprawdzi się na szlaku. Jeśli chodzi o buty w góry, warto przed wyjazdem zainwestować w specjalnie do tego przeznaczone modele. Nie musimy zaczynać od najdroższych, zaawansowanych technicznie rozwiązań. W popularnych sklepach sportowych w bardzo przystępnych cenach możemy kupić tzw. buty trekkingowe. Wybierzmy obuwie wysokie, które ochroni kostkę. Twarda podeszwa z odpowiedniego tworzywa i odpowiednio wyprofilowana, zapewni dobrą przyczepność do podłoża, także na kamieniach czy skałach. Dobre buty, to także buty nieprzemakalne – nie ma nic przyjemnego, gdy w środku trasy zastanie nas deszcz albo strumień i do końca wycieczki będziemy mieli mokre nogi. Nawet jeżeli jest lato lub ciepła jesień załóżmy grube skarpety, które ochronią stopy przed otarciami. W plecaku możemy mieć dodatkową parę skarpet na wszelki wypadek.

Nowe i „nierozchodzone”

Nawet dobre buty, ale nierozchodzone mogą spowodować odciski lub obtarcia. Dlatego nowe buty należy koniecznie rozchodzić wcześniej, żeby oszczędzić sobie kłopotu i bólu, z którym niewiele da się zrobić w trakcie wyjazdu. Przed planowanym wyjazdem wybierzmy się na dłuższy spacer na bezdroża, a jeśli mamy taka możliwość – nawet na niejeden. Dodatkową korzyścią będzie kondycyjne i sprawnościowe przygotowanie do wysiłku w górach.

Odzież

A co z odzieżą? Pozostała część garderoby nie jest bez znaczenia. Jak wspomnieliśmy, pierwszy, rekreacyjny wyjazd w góry nie wymaga nadwyrężania budżetu na drogą techniczną odzież. Nawet jeżeli stać nas kosztowne ubrania sportowe, po prostu nie ma potrzeby kupowania „nie wiadomo czego” – zwłaszcza, jeśli nie planujemy (jeszcze) regularnych wyjazdów na szlaki. Ważne, by ubrać się odpowiednio do warunków. A warunki w górach, nawet latem, mogą zmienić się w ciągu kilku minut. Mimo pomyślnych prognoz, nie jesteśmy w stanie w 100% przewidzieć, że nie zacznie w którymś momencie padać albo solidnie wiać. Nawet przyjemne słońce na większych wysokościach, powyżej granicy lasu może dać nam się we znaki, jeżeli nie mamy się gdzie schować w cieniu. Poza tym, co oczywiste, gdy jesteśmy w ruchu, będzie nam gorąco. A gdy staniemy na szczycie, może się zrobić zimno – lepiej nie nabawić się przeziębienia z powodu wiejącego na otwartej przestrzeni wiatru, gdy zgrzani po wysiłku podziwiamy widoki…

Jak się ubrać w góry? Warstwowo. Koszulka, polar, kurtka przeciwdeszczowa – to zestaw zasadniczy. Jeśli chodzi o spodnie, nie polecamy jeansów. Krępują ruchy, mogą powodować obtarcia – a w razie deszczu nasiąkną wodą i będą długo schnąć. Lepiej też, nawet latem, wybrać długie spodnie, które można podwinąć. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem są popularne spodnie z odpinanymi nogawkami, często wykonane są szybkoschnącego materiału. Na proste spacery sprawdzą się nawet dresy czy legginsy.

Nakrycie głowy – to również ważna sprawa, zarówno jesienią, jak i latem. We wrześniu czy październiku czapka, szalik i rękawiczki to również obowiązkowy komplet, który powinien znaleźć się w plecaku. O tej porze roku lepiej też cienki polar zamienić na grubszą wersję.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *