Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Lip 22, 2014 in Blog | 0 comments

Upały – jak zaspokoić pragnienie i nie doprowadzić do odwodnienia

Upały – jak zaspokoić pragnienie i nie doprowadzić do odwodnienia

Nadeszły pierwsze letnie upały! Małą próbkę mieliśmy na wiosnę. Po ostatniej fali chłodnych dni, nadeszła w końcu fala tych gorących. Niezależnie od tego czy lubimy taką pogodę czy nie, warto wiedzieć, że wysokie temperatury mogą doprowadzić do odwodnienia. Jak tego uniknąć? Co pić, żeby się nie odwodnić? Jakich napojów unikać w upały? Co najlepiej zaspokaja pragnienie?

Nie jest trudno doprowadzić do odwodnienia – zwłaszcza latem. Wydalanie wody i składników mineralnych jest zwiększone ponieważ tracimy je wraz z potem. Jeśli dodatkowo w upalne dni spędzamy dużo czasu na powietrzu na intensywnej pracy albo na treningach – ubytek wody w organizmie jest większy.

Nigdy nie bagatelizuj pragnienia!

Jeżeli chce nam się pić – koniecznie powinniśmy uzupełnić płyny natychmiastowo. Ale nawet wtedy, gdy nie czujemy specjalnego pragnienia musimy pić – więcej niż przy przeciętnych temperaturach.

Zaniedbanie dostarczania płynów podczas upałów może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Poczynając od ogólnego zmęczenia, osłabienia przez dreszcze i zawroty głowy, kończąc na utracie przytomności.

Utrata 2% płynów stanowi delikatne odwodnienie, które organizm nam sygnalizuje. Utrata 5% płynów staje się już niebezpieczna i powoduje spadek wydolności organizmu o ok. 30%!

Dla własnego dobrego samopoczucia, zdrowia i wydajności w codziennych zajęciach zadbaj o odpowiednie nawodnienie!

Jak najlepiej nawadniać organizm?

Czysta woda z dodatkami

Oczywiście najlepszym płynem, który zaspokaja pragnienie jest świeża woda. Woda musi być oczywiście czysta i zdatna do picia. Żeby jednak nawodniła organizm dobrze jest wybrać wodę bogatą w minerały. Możemy więc wyposażyć się w wodę średnio albo wysokomineralizowaną.

Osoby aktywne, uprawiające sporty stosują też dla lepszego nawodnienia wodę z dodatkiem preparatów izotonicznych, które pozwalają na zachowanie odpowiedniej gospodarki wodno-elektrolitowej.Elektrolity to nic innego jak sole mineralne rozpuszczone w płynach ustrojowych, takie jak wapń, sód, potas i magnez. Preparaty  izotoniczne można kupić w postaci proszków lub pastylek. Odpowiednią porcję wrzucamy do wody i mieszamy aż do rozpuszczenia. W sklepach dostępne są też izotoniki w płynie – czyli gotowe, rozrobione napoje przeznaczone od razu do spożycia.

Domowy izotonik     

Naturalny domowy napój izotoniczny, który doskonale zaspokoi pragnienie w upał i pozwoli uniknąć odwodnienia może zrobić w domu samodzielnie. Potrzebna jest czysta woda, cytryna, odrobinę soli i cukier do smaku. Wszystkie składniki mieszamy i pijemy w ciągu całego dnia. Możemy też dodać do naszego napoju trochę naturalnego soku z pomarańczy lub grejpfruta.

Czarna lista

Myślisz, że nic lepiej nie zaspokoi pragnienia w upał niż zimne piwko? Niestety, muszę Cię zmartwić.

Alkohol, mocna kawa i herbata, oraz napoje energetyzujące to ostatnie, po co powinniśmy sięgać gdy temperatury idą mocno w górę. Napoje te działają moczopędnie i odwadniają – zamiast sobie pomóc, możemy poważnie zaszkodzić. Kawa dodatkowo wypłukuje magnez, który jest jednym z elektrolitów. Kiedy go brakuje, podobnie jak innych składników mineralnych, tracimy równowagę wodno-elektrolitową organizmu, co doprowadza do odwodnienia i przykrych konsekwencji, o których była mowa na początku.

Sposób na upały

Nie rozstajemy się z wodą – w butelce lub bidonie. W pracy zamiast kolejnej przerwy na kawę, robimy przerwę, na szklankę wody. Pamiętamy by wzbogacić wodę minerałami, albo kupić taką, która ma wysoką zawartość składników mineralnych w litrze (powyżej 1000mg/l). Jeśli nie musimy przebywać na słońcu – nie róbmy tego, jeśli możemy zrobić przerwę w pracy w terenie miedzy 12-14 – zróbmy tak. Te proste, sprawdzone sposoby pomogą CI przetrwać nawet najgorsze upały.

 

     

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *