Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Lis 14, 2014 in ZDROWIE | 0 comments

Woda z kranu – czy jest dobra do picia?

Woda z kranu – czy jest dobra do picia?

Woda z kranu, to najbardziej dostępna woda w naszym kraju. Polacy używają jej do rozmaitych zastosowań – do higieny osobistej, dbania o dom, do gotowania i w końcu – do picia. Picie kranówki to temat dyskusji, zwłaszcza wśród mieszkańców dużych miast. Czy na pewno jest to dobra woda? Czy nie szkodzi zdrowiu człowieka?

Z życia mieszkańca polskiego blokowiska

Tysiące Polaków przez całe życie piło wodę z kranów. Dodatkową formą jej uzdatniania bywało przegotowywanie wody – taką kranówką można było pić samą, a nie tylko w herbacie czy kawie. Wiele osób, gdy wspomina ten proceder łapie się za głowę, zwłaszcza wiedząc jak okropny smak i zapach miała wody z kranu w przeciętnym polskim blokowisku. Gdy pojawiły się na osiedlach ujęcia z woda głębinową, do kraników ustawiały się kolejki z baniakami i butelkami, nawet gdy po taką wodę trzeba było spacerować grube trzy kwadranse. W drugą stronę tyle samo – z tą różnicą, że towarzyszyło nam po 5 litrów wody w każdej dłoni. Ale czego się nie robiło dla zdrowia – swojego i swojej rodziny. Gdy woda w butelkach znacznie staniała, ujęcia głębinowe, powoli szły w zapomnienie.

Kran kranowi nie równy

Generalnie nie ma co ukrywać, że jakość wody z kranu w przeciągu ostatnich 10 lat znacznie się poprawiła – choćby w smaku czy zapachu. Nowe metody jej filtrowania miały na to wpływ. Warto jednak wiedzieć, że kranówka kranówce nie równa – to jak dobra woda płynie i płynęła w naszych kranach, w dużej mierze ma związek z miastem czy nawet częścią miasta, w którym mieszkamy. Z których kranów w kraju płynie najlepsza woda?

Najlepsze parametry ma podobno kranówka w Kielcach. A co z Warszawą? Mieszkańcy Warszawy mogą mieć wodę o różnych parametrach w zależności od tego gdzie mieszkają – ponieważ do warszawskich domów woda pozyskiwana jest aż z trzech ujęć.

Woda z kranu zdatna do picia

Woda z kranu w Polsce to woda zdatna do picia. Biorąc pod uwagę kryterium bakterii chorobotwórczych, bakterii coli czy też paciorkowców kałowych, nie musimy się obawiać ich obecności i negatywnych skutków z tym związanych. Podobnie jest z występowaniem trwałych związków organicznych np. pestycydów czy pierwiastków toksycznych – wyniki badań są również całkiem zadowalające. Tak jak wspomnieliśmy, również smak i zapach wody z kranu jest w wielu miejscach  akceptowalny.

Wciąż jednak woda z kranu uznawana jest za niezbyt dobrą do picia – temat ten cały czas budzi kontrowersje.

Powrót do źródeł

Kontrowersyjne mogą być na przykład źródła, z których pochodzą wody trafiające do polskich domów. Nie są to bowiem górskie stoki jak z obrazków, ale dla przykładu w Warszawie woda wodociągowa pochodzi z rzeki Wisły. Woda ta poddawana jest procesowi uzdatniania – który czyni ją zdatną do picia bez skutków ubocznych. Jak przebiega ten proces? Obejmuje on między innymi mechaniczną filtrację oraz dezynfekcję chlorem.

Chlor nie dla zdrowia

Chlorowanie, które ma zapewniać czystość mikrobiologiczną wody, to kolejny powód do dyskusji nad polską kranówką. Wiemy, że nadaje on wodzie charakterystyczny, nieprzyjemny smak i zapach. Chlor to jednak nie tylko kwestia smaku, ale przede wszystkim kwestia zdrowia. Woda z kranu ma w Polsce status wody pitnej. Stosowane ilości chloru muszą w związku z tym mieścić się w odpowiednich normach – normach, które są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Mimo to, picia kranówki o wyczuwalnej zawartości chloru nie zaleca się ani kobietom w ciąży, ani dzieciom. Także osoby w podeszłym wieku nie powinny spożywać takiej wody. Dlaczego?

Chlor zabija w wodzie zarazki, ale jednocześnie może negatywnie działać na komórki w ludzkim organizmie. Np. w układzie trawiennym narusza on równowagę flory jelitowej. Brak tej równowagi sprzyja różnego rodzaju infekcjom. Skóra i włosy również nie reagują dobrze na chlor. Włosy stają się kruche, ich kolor płowieje, cera zostaje wysuszona i wcześniej się starzeje. O druzgocących dla zdrowia i urody skutkach oddziaływania chloru – nie trzeba chyba nikogo długo przekonywać.

Z Wisły do kranu przez wodociągi

Poza źródłem, z którego czerpana jest woda dla miasta, poza sposobem jej uzdatniania, kolejną kwestią, której świadomość działa zniechęcająco na picie wody z kranu, jest stan miejskich sieci wodno-kanalizacyjnych. Zanim woda dotrze do domowego kranu, przechodzi długą drogę. Co ciekawe nawet jeżeli sieć w naszym mieście jest w nienajgorszym stanie, to może się okazać, że już na samym końcu, a więc w naszym budynku, może natrafić na stare, od lat niewymieniane rury. Zależnie od materiału, z którego wykonana jest instalacja, do wody mogą się uwalniać jony cynku, miedź, żelazo, nikiel czy mangan. Nawet stare zawory mogą być siedliskiem bakterii.

Pić czy nie pić? Oto jest pytanie…

Po takiej reklamie, niejeden mieszkaniec dużego miasta, może czuć się zniechęcony do picia wody z kranu. Czy nie ma już dla niej żadnej szansy? W końcu dostępność wody pitnej w kranie stanowi dużą wygodę i jest ekonomiczne – dużo bardziej niż kupowanie wody z butelkach i stosowanie jej do picia, gotowania, kawy, herbaty –  zwłaszcza w dużej rodzinie. Wprawdzie przeciętny mieszkaniec miasta nie ma wpływu na to co dzieje się z wodą zanim dotrze do jego mieszkania, jednak we własnym domu może zastosować coś, co znacznie poprawi jakość i smak wody. Co takiego? Domowe filtry do wody to sposób na smaczną i przede wszystkim czystą wodę z kranu.

Domowe filtry do wody – zdrowo i ekonomicznie

Chociaż dla wielu rozwiązanie to w pierwszym momencie wydaje się poza zasięgiem budżetu – nie warto się zniechęcać. Domowe filtry do wody są wbrew pozorom rozwiązaniem bardzo ekonomicznym – zwłaszcza w dłuższej perspektywie. A przecież taką właśnie perspektywę w kwestii spożywania wody musi mieć człowiek. W końcu zapotrzebowanie organizmu na czystą wodę nigdy się nie wyczerpie. Dlatego zadbanie o stały dostęp do wody wysokiej jakości to sprawa absolutnie podstawowa i oczywista. Domowe filtry do wody nie są oczywiście jedynym rozwiązaniem – ale trzeba przyznać, że jednym z lepszych i naprawdę nie najdroższych. W efekcie ich działania woda z miejskich wodociągów oczyszczana jest z metali ciężkich czy chloru. Jest czysta i ma doskonały smak. Domowe filtry do wody montowane są zwykle pod zlewozmywakiem – nie zajmują wiele miejsca i są bardzo wygodne. Warto przyjrzeć się ich zaletom i ewentualnym wadom. Szczególnie warto przyjrzeć też systemom, którym domowe filtry do wody zawdzięczają swoją skuteczność. Systemom wykorzystującym proces o nazwie odwrócona osmoza. O jednym i o drugim przeczytasz na naszej stronie.

Chcesz wiedzieć więcej o filtrach do wody?  Przeczytaj artykuł Domowe filtry do wody – jak działają? czy są skuteczne?

Chcesz się dowiedzieć co to jest odwrócona osmoza?  Przeczytaj artykuł Co to jest odwrócona osmoza?

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *