Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Lip 15, 2014 in ODŻYWIANIE | 0 comments

Źródlana czy mineralna? Jakie mamy rodzaje wód?

Źródlana czy mineralna? Jakie mamy rodzaje wód?

Badania przeprowadzone wśród Polaków, wskazują, że niestety większość naszych rodaków ma znikomą wiedzę na temat tego, jaka woda jest dostępna i jaką warto wybierać do codziennego picia i przygotowywania potraw. Panuje powszechne mniemanie, że każda woda butelkowana jest dobra, nie odróżniamy wody mineralnej od źródlanej, niewiele wiemy na temat wody, którą zawierają dystrybutory do wody stawiane np. w miejscach pracy. Warto wiedzieć nie tylko ile wody należy pić, ale też jaka woda jest najlepsza do picia.

Jakie podstawowe rodzaje wód są dostępne na rynku?

NATURALNE WODY ŹRÓDLANE

Wydobywane są z czystych źródeł, z płytszych warstw podziemnych. Większość takich wód zawiera mniej niż 1000 mg składników mineralnych w litrze – przeciętna butelkowana woda źródlana, którą możemy kupić w popularnych sieciach sklepów spożywczych, zawiera ok. 500mg składników mineralnych na litr.

Ze względu na ich niską zawartość jest dobra do przygotowywania ciepłych napojów i do gotowania – choćby z tak praktycznych względów, że nie pozostawi kłopotliwych osadów na czajnikach, garnkach czy np. w ekspresie do kawy.

NATURALNE WODY MINERALNE

 

Wody mineralne są pozyskiwane z odwiertów głębinowych. Posiadają stały skład chemiczny i są bogate w minerały. Średnio zmineralizowane zawierają co najmniej 1000 mg składników mineralnych w litrze. W sklepach o szerszym asortymencie znajdziemy jednak też te wysoko zmineralizowane, które zawierają ok. 2000 mg składników mineralnych.

Wody mineralne, szczególnie te średnio zmineralizowane, to dla większości ludzi najlepsze wody do codziennego picia – do wyjątków należą osoby, które cierpią na wybrane choroby np. choroby nerek.

WODY STOŁOWE

To takie, które otrzymuje się w wyniku zmieszania naturalnej wody źródlanej lub przefiltrowanej wodociągowej z rozmaitymi składnikami mineralnymi albo z wodą mineralną. Ich skład ulega podczas produkcji zmodyfikowaniu, dlatego nie przysługuje im określenie naturalne. Gaszą pragnienie, ale ponieważ są znacznie uboższe w niektóre istotne dla zdrowia składniki nie powinny stanowić podstawy, a uzupełnienie spożywanej wody w ciągu dnia.

NATURALNE WODY LECZNICZE

To wody, które pochodzą ze specjalnych leczniczych źródeł. Zawierają nie mniej niż 1000 mg składników mineralnych w litrze i przynajmniej jeden składnik leczniczy w odpowiednim stężeniu, które w sposób znaczący wpływa na funkcjonowanie organizmu. Zasoby tych wód naturalnych znajdują się głęboko pod ziemią, więc są skutecznie izolowane od zanieczyszczeń. W zależności od budowy geologicznej danego regionu, zawierają dobroczynne składniki w różnych stężeniach i proporcjach, najczęściej są to: magnez, wapń, sód, chlorki i węglany i siarczany. Mają specyficzny smak i zapach.

Jak sama nazwa wskazuje są to wody, które mają leczniczy wpływ – nie nadają się więc do picia codziennie i bez ograniczeń, ale w umiarkowanym stopniu. Najlepiej spożywanie takiej wody skonsultować z lekarzem. Wysokie stężenie wybranych składników jest nie bez znaczenia dla naszego organizmu, a w niektórych sytuacjach może nam zaszkodzić, dlatego warto poradzić się specjalisty, jaka woda lecznicza będzie dla nas najlepsza i w jakich ilościach.

 

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *