Pages Menu
Categories Menu

F.A.Q.

Pytania i odpowiedzi dla zdrowia

Ile wody powinno się pić dziennie?

Szacuje się, że Ilość wody wypijanej przez dorosłego człowieka powinna przeciętnie wynosić w granicach 1,5 – 2 litrów dziennie. Na obliczenie obowiązkowego minimum składa się między innymi waga organizmu. Specjaliści przyjmują, że na każdy 1 kilogram ciała powinno przypadać 30ml spożywanej wody. Osoba ważąca więc 60kg powinna wypijać 2 litry wody każdego dnia.

Warto jednak pamiętać, że na to, ile wody powinno się pić dziennie, wpływają też takie czynniki, jak rodzaj i czas wykonywanej pracy, częstotliwość i intensywność uprawianego sportu, temperatura powietrza i w końcu – przebyte (lub posiadane przewlekłe) choroby czy przyjmowane leki. Na przykład osoba, która intensywnie uprawia sport kilka razy w tygodniu albo pracuje fizycznie powinna wypijać więcej wody. Podczas upałów, nawet jeśli pracujemy w biurze, albo gdy chorujemy i mamy gorączkę, dzienne spożycie czystej wody (poza herbatą, kawą czy słodkimi sokami) również należy zwiększyć.

Która woda jest zdrowsza: niegazowana czy gazowana?

Mówi się, że woda gazowana jest niezdrowa. Ale tak naprawdę zarówno woda niegazowana, jak i gazowana jest dobra do picia. Faktycznie jednak woda z bąbelkami nie jest dla wszystkich – nie dlatego, że gazowana sama w sobie nie jest zdrowa, ale ze względu na indywidualne uwarunkowania organizmu. Osoby, które mają problemy gastryczne, cierpią na dolegliwości zespołu jelita drażliwego albo są po operacji przewodu pokarmowego, mają kłopoty z krtanią lub nadciśnienie tętnicze, nie powinny pić wody gazowanej. Podobnie kobiety w ciąży i małe dzieci – dla nich też gazowana woda nie jest zalecana. Warto też obserwować jak reaguje nasz organizm na wodę z bąbelkami, jeśli czujemy dyskomfort w jamie brzusznej po jej wypiciu, oznacza to, że taka woda nie jest dla nas najlepsza. Jeżeli jednak nie przepadamy za wodą całkowicie bez gazu, dobrym rozwiązaniem jest wybranie dla siebie lekko gazowanej wody mineralnej.

Co pić w trakcie treningów?

Dużo zależy od tego jak często, jak długo i jak intensywnie trenujemy. Podstawą jest oczywiście woda mineralna. Jednak sportowcy, a więc osoby, które intensywnie i regularnie trenują,  mają szczególne wymagania zarówno odnośnie diety, jak i napojów. Zazwyczaj stosują więc płyny izotoniczne, aby uzupełnić minerały stracone wraz z potem podczas aktywności fizycznej i nie doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Dla osób, które ćwiczą umiarkowanie woda mineralna będzie bardzo dobrym dodatkowym źródłem takich składników, jak sód, potas czy magnez. Gdy wykonujemy więc ćwiczenia o niskiej intensywności trwające do godziny (marsz na bieżni, gimnastyka ogólnorozwojowa) wystarczy nam woda średnio zmineralizowana. Jednak w trakcie bardzo intensywnych ćwiczeń trwających do godziny (np. ćwiczeń interwałowych) warto już sięgnąć po napoje izotoniczne. W przypadku intensywnych ćwiczeń trwających ponad godzinę zalecane jest zwiększenie ilości wypijanych płynów.

Odpowiednie nawodnienie to bardzo ważna sprawa zarówno przed, w trakcie, jak i po wysiłku fizycznym. Odwodnienie, to najczęstsza przyczyna spadku wydajności i wytrzymałości podczas ćwiczeń.