Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Kwi 3, 2014 in FITNESS | 2 comments

Kilka dobrych powodów, żeby żyć aktywnie

Kilka dobrych powodów, żeby żyć aktywnie

Większość kobiet pytanych o to, dlaczego warto aktywnie żyć, odpowiada: żeby schudnąć, żeby nie przytyć, żeby mieć ładną sylwetkę. Dobry wygląd, to nie jedyna korzyść wynikająca z aktywności fizycznej. Co zyskujemy, gdy regularnie ćwiczymy? Jak się sprawdza stare powiedzenie, że „ruch to zdrowie”?

Przeczytaj ten artykuł, zaplanuj treningi, realizuj plan i zobacz, jak na Ciebie pozytywnie wpłynie odpowiednia dawka ruchu

1.       Dobra energia

Dopamina i serotonina, to hormony, które wydzielają się podczas ruchu. Działają pobudzająco i poprawiają humor. Dlatego nawet 15 minut przeznaczonych, na energiczne ćwiczenia każdego ranka, może Ci dać zastrzyk energii na cały dzień. Podkręci też metabolizm.

Dlatego postanów sobie, że będziesz wstawać trochę wcześniej.

Krótki jogging, trening na rowerku stacjonarnym albo przejażdżka rowerem do pracy – to Twoje 15 minut dla energii i dobrego nastroju.   

2.       Koncentracja, pamięć i otwarty umysł

Aktywność fizyczna poprawia koncentrację i to niemalże natychmiast. Badania niemieckich naukowców przeprowadzone wśród aktywnych i nieaktywnych studentów, potwierdziły oddziaływanie prostego procesu: przyśpieszone podczas wysiłku fizycznego bicie serca pompuje krew do mózgu, dostarcza mu tym samym więcej tlenu i substancji odżywczych.

Ćwiczenia wspomagają proces uczenia się i zapamiętywania.

Już po 10 minutach ćwiczeń aerobowych obserwuje się poprawę procesów poznawczych. U aktywnych osób komunikacja między dwiema półkulami jest szybsza i przebiega w sposób bardziej zintegrowany. Dzięki temu z łatwością przyswajamy nową wiedzę i umiejętności.

Zadbaj o regularna aktywność fizyczną, jeśli chcesz lepiej się np. uczyć języka obcego i skuteczniej wykonywać zadania w firmie. 3 dni w tygodniu po 45 minut – energicznego spaceru, joggingu, ćwiczeń aerobowych lub na maszynach cardio przyczyni się do polepszenia Twojej efektywności w pracy, otwartego umysłu i pobudzenia kreatywnego myślenia.

3.       Dobry sen

Lekkie ćwiczenia wykonywane wieczorem joga, rozciąganie, spacer na świeżym powietrzu, pomagają szybciej wejść w fazę głębokiego snu – tak cennego dla regeneracji naszego organizmu.

Ale uwaga! Intensywne ćwiczenia tu przed snem mogą wywołać odwrotny skutek. Dlatego zaplanuj je przynajmniej 3, 4 godziny przed snem. Tak zaplanowany trening korzystnie wpłynie na sen – regularny ruch polepsza nastrój, daje poczucie komfortu, odpręża.

Ćwiczenia aerobowe czy basen pozytywnie wpływają na układ krwionośny i oddechowych, dzięki temu sen jest bardziej stabilny i spokojniejszy.

Regularna aktywność fizyczna, a więc przynajmniej trzy popołudnia w tygodniu przeznaczone na trening, przyczynią się do Twojego dobrego snu i energii, możliwej na co dzień dzięki dobrej regeneracji organizmu w nocy.

4.       Lekarstwo na ból

Aktywność fizyczna może zmniejszyć bóle kręgosłupa i stawów nawet o 25%. Odpowiednio dobrane ćwiczenia działają rozluźniająco na napięte i przykurczone mięśnie np. po ciężkim, stresującym dniu w pracy, w pozycji siedzącej. Ruch powoduje też uwolnienie endorfin – naturalnego środka przeciwbólowego.

Jeżeli pracujesz przy biurku, zadbaj o regularne przerwy dla dobrej kondycji kręgosłupa. Po pracy zaplanuj spacer, jogging, basen, wyjście na rower lub wizytę w klubie fitness. Przed snem zrób kilka prostych ćwiczeń rozluźniająco-rozciągających.

Dobrze dobrane ćwiczenia, o średniej intensywności, ale przede wszystkim wykonywane regularnie trzy razy w tygodniu, to naturalny środek na bóle mięśni i w kondycję Twojego kręgosłupa.

Oczywiście to nie jedyne korzyści wynikające z regularnych ćwiczeń i nie jedyne dobre powody, dla których warto żyć aktywnie. Jednak wystarczające, by zmotywować się do zaplanowania zmian w naszym rozkładzie zajęć i uwzględnienia czasu na aktywność fizyczną.

 

2 komentarze

  1. Nie wyobrażam sobie wyjechać gdzieś na wakacje i cały dzień leżeć na plaży, albo co gorsza siedzieć w hotelu. Dla mnie sport to najlepszy sposób na wypoczynek i odstresowanie się.

  2. Ludzie wiosna idzie! To powód by żyć aktywnie!!!

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *