Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Maj 22, 2014 in Blog | 2 comments

Jak żyć zdrowo?

Jak żyć zdrowo?

Większość ludzi dostrzega związek między swoimi nawykami a zdrowiem. Są jednak tacy, którzy nie dbają o zdrowe przyzwyczajenia. Przyczyny? Jedni nie mają świadomości, jak bardzo jest to istotne, inni generalnie nie przejmują się swoim zdrowiem, ponieważ uważają, że i tak nie mają na nie znaczącego wpływu, po co więc rozstawać się z niezdrowymi, a przyjemnymi nawykami. W końcu trzeba wspomnieć o grupie takich osób, które są świadome powagi sprawy, ale nie maja czasu na to, by myśleć o tym jak żyć zdrowo, a potem realizować konkretne kroki na drodze do dobrego zdrowia.

Tak – dbanie o zdrowie wymaga czasu i zaangażowania, jednak nie tak dużo, jak mogłoby się wydawać.

Zdrowe nawyki? Owszem wypracowanie ich również wymaga czasu i pewnych świadomych zabiegów. Ale już po 2 tygodniach „wyuczone” czynności zaczynamy wykonywać automatycznie.

Niektórzy mogą nabrać nowych przyzwyczajeń nawet po kilku dniach.

Chwila zastanowienia, kilka dni wypracowywania nawyków… A efekty? Efekty będą na lata. Masz dzieci? Przyzwyczajeń nabranych w dzieciństwie trudno się pozbyć, jeśli będą to dobre przyzwyczajenia związane z dbaniem o zdrowie – Twoje dzieci podziękują Ci, że „wyniosły z domu” wiedzę i praktykę, jak żyć zdrowo.

Nie pozostawiaj swojego zdrowia przypadkowi!

Nie będziemy zaprzeczać, są sprawy, na które możesz nie mieć wpływu, ale zaskoczy Cię to, jak wiele zależy od Ciebie. Od prostych, regularnych czynności wykonywanych każdego dnia.

W tym artykule znajdziesz kilka absolutnie podstawowych sposobów na lepsze zdrowie.

 

KILKA ABSOLUTNIE PODSTAWOWYCH SPOSOBÓW NA LEPSZE ZDROWIE

1 RACJONALNIE SIĘ ODŻYWIAJ

Dietetycy, lekarze i inni specjaliści w tym nasze mamy, babcie i znajomi z pracy mają mnóstwo różnych sposobów na dobre odżywanie. Diety, tabele składników odżywczych, zioła, suplementy zanim się w to wszystko wgłębisz pamiętaj o kilku prostych zasadach racjonalnego odżywiania:

  • JEDZ Z UMIAREM

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wciąż przybywa ludzi z otyłością i nadwagą. Wśród nich je coraz więcej dzieci. Otyłe dzieci są bardziej podatne na choroby (np. cukrzycę), podobnie osoby dorosłe. Przyczyn nadwagi i otyłości może być wiele, ale często wynika ona po prostu z przejadania. Dlatego, jeśli chcemy być zdrowi – jemy z umiarem!

  • JEDZ ŚWIEŻĄ ŻYWNOŚĆ

Świeża żywność to nie tylko taka, która nie jest stara lub zepsuta (tej oczywiście pod żadnym warunkiem nie jemy). Odżywiaj się tak, jak robiono to przed wiekami: wybieraj produkty świeże, całe i jak najmniej przetworzone. Paczkowana żywność – gotowa lub w postaci półproduktów zawiera często dużo cukru, soli, tłuszczu i innych dodatków – ulepszaczy i konserwantów. Zamiast smażyć – upiecz potrawę albo ją ugotuj na parze. Ograniczyć spożycie soli – a wzbogać dania o aromatyczne zioła i naturalne przyprawy.

  • JEDZ PRODUKTY ROŚLINNE

Owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste – to baza rozsądnej diety. Nie musisz rezygnować z mięsa, ale nie jest konieczne spożywanie go każdego dnia. Nie jest nawet wskazane. Dwa dni w tygodniu zastąp mięso dobrą rybą. Makaron, biały chleb, biały ryż – wszystkie wysoko przetworzone produkty skrobiowe mają znikomą wartość, ponieważ na drodze „obróbki” pozbawiono je większości cennych minerałów. Dlatego ogranicz spożyć takich produktów i wybieraj zdrowe kasze, ciemny ryż, prawdziwy razowy pełnoziarnisty chleb.

  • PIJ ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ PŁYNÓW      

Nie będziemy się rozpisywać, choć odpowiednia ilość płynów do picia, to naprawdę temat – rzeka. Czysta woda mineralna stanowi podstawę w nawadnianiu organizmu. Przeciętna dorosła osoba ważąca 60kg powinna wypijać ok. 2 litrów dobrej wody. Dla dobrego trawienia, pozbywania się szkodliwych produktów przemiany materii, dla dobrego stanu skóry, dla zdrowia i doskonałego samopoczucia. Chcesz konieczne wiedzieć więcej na ten temat? Zajrzyj tutaj.

2 RUSZAJ SIĘ

Regularna aktywność fizyczna to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego zdrowia.

  • OD CZEGO ZACZĄĆ?

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, zacznij jak dziecko od… chodzenia.

Tam gdzie dotychczas podjeżdżałeś samochodem lub autobusem – idź pieszo. Wysiądź przystanek wcześniej w drodze do pracy, albo z pracy i się przejdź. Korzystaj ze schodów zamiast z windy. Spaceruj na świeżym powietrzu. Potem przejdź do lekkich ćwiczeń.

  • UMIARKOWANIE

Pamiętaj, nie chodzi o to, że masz się stać sportowcem wyczynowym – szczególnie, jeśli masz nadwagę, zbyt intensywne niedobrane ćwiczenia zamiast pomóc, mogą Ci zaszkodzić.

Bezpieczne i pożyteczne będą na początek niezbyt męczące, ale regularnie wykonywane proste ćwiczenia w umiarkowanym tempie. 45-minutowy spacer 3 razy w tygodniu na początek na pewno Ci nie zaszkodzi. Efekt? Więcej energii, większa wydajność, lepszy sen.

 

  • SZYBKA AKCJA

Ćwiczenia aerobowe, jogging, jazda na rowerze, a nawet energiczny spacer to formy aktywności, w efekcie których akcja serca jest szybsza. Regularnie wykonywane poprawiają kondycję, pomagają zapobiec atakom serca, udarom, przyśpieszają metabolizm i korzystnie wpływają na układ oddechowy. Dla tych, którzy pracują godzinami przy biurku, albo w takiej samej pozycji – to rozluźniający „lek” na bóle mięśni i kręgosłupa.

Sprawność, ładna sylwetka i korzyści wymienione powyżej – to zasadnicze efekty zdrowych nawyków w kwestii zażywania ruchu.

 

3 DBAJ O SIEBIE

Dbanie o siebie nie dotyczy tylko kobiet. Troszczenie się o swój organizm to zasadnicza sprawa dla każdego. Weź pod uwagę 3 poniższe sprawy:

  • WYSYPIAJ SIĘ

Człowiek przeciążony, zestresowany, przemęczony – paradoksalnie często śpi mniej i gorzej. Każdy, kto tego doświadczył, wie jak wyniszczająco brak dobrego, głębokiego snu odpowiedniej długości, działa na organizm – wyniszczająco. Sen jest dla zdrowia niezbędny: dla regeneracji mózgu, całego ciała, dla poprawienia pamięci, koncentracji, ogólnego samopoczucia. Wpływa też na naszą odporność na infekcje i choroby.

Zadbaj o 7-8 godzin snu. Jeżeli czujesz senność, a masz taką możliwość – po prostu idź spać, zamiast pić kolejną kawę. Widocznie Twój organizm tego potrzebuje. Przed pójściem do łóżka wywietrz pomieszczenie, przykręć grzejniki, śpij w kołdrze i pościeli z wełny lub bawełny (naturalnych tworzyw), nie objadaj się wieczorem, intensywny trening zaplanuj 3, 4 godziny przed pójściem spać.

  • HIGIENA OSOBISTA

Wydaje Ci się to zabawne, bo w naszym kraju nie brakuje wody ani mydła? Zaskakujące mogą się wydać przyzwyczajenia ludzi związane np. z myciem rąk. 80% zakażeń podobno wiąże się z brudnymi rękami. Czyste ciało i czysty dom to ważny element zdrowego życia.

  • U LEKARZA

Bywaj nie tylko wtedy, kiedy naprawdę coś się dzieje. Szczególnie dotyczy to dentysty. A jak coś się dzieje – badaj się. Nie bagatelizuj objawów, im szybciej stwierdzisz co Ci jest, tym szybciej będzie można zadziałać, żeby pozbyć się przyczyny problemu.

4 MOTYWACJA

Potrzebujemy jej do działania, zanim nabierzemy przyzwyczajeń, które pozwolą nam działać „z automatu”. Niezbędna na też jest do rozwoju. Jak się zmotywować, by prowadzić zdrowy styl życia?

Szukaj informacji, zdobywaj wiedzę, czytaj o korzyściach.

Wdrażaj to czego się dowiesz – efekty same zmotywują Cię do kolejnych działań.

Myśl o tym co zyskasz:

  • dla siebie (większa wydajność w pracy, lepsze wyniki na egzaminach, kondycja, ładny wygląd)
  • dla innych (więcej energii na realizowanie wspólnych celów i marzeń z żoną lub mężem, więcej sił na opiekowanie się rodzicami, dobry przykład dla dzieci)

Prawda, że to absolutnie podstawowe sposoby na lepsze zdrowie? Chciałbyś mieć bardziej szczegółowe informacje na temat odżywania? Przepisy na zdrowe dania? Zapoznać się z tematami związanymi z aktywnością fizyczną? Na tej stronie znajdziesz ich wiele.

Zrób sobie herbatę i poszukaj tego, czego potrzebujesz.    

2 komentarze

  1. zdrowo to przede wszystkim bezstresowo

  2. Niczego sobie 🙂

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *