Posted by on Lis 20, 2014 in ZDROWIE | 0 comments

Poidełka do wody w warszawskich szkołach

Poidełka do wody na szkolnych korytarzach, to kadr z amerykańskich filmów? Wkrótce staną się elementem polskiej rzeczywistości! Wszystko za sprawą projektu Woda w szkole, który promuje picie przez uczniów czystej wody, zamiast słodzonych napojów.

Wiem co jem

Projekt Woda w szkole, którego celem jest zapewnienie dostępu do dobrej wody do picia w placówkach edukacyjnych, ma związek z akcją Wiem co jem. Kampania jest prowadzona w Warszawie od 2006 roku i realizuje program organizacji prawidłowego żywienia dzieci oraz edukacji prozdrowotnej dla uczniów. Uświadamia rodzicom, pracownikom i samym dzieciom jak ważne zdrowe odżywanie się . Najmłodszym pomaga wypracować odpowiednie nawyki żywieniowe poprzez zabawę, warsztaty, konkursy czy kolorowe publikacje.

Zdrowie dla edukacji – edukacja dla zdrowia

Zdrowe, wartościowe jedzenie zapewnia dzieciom prawidłowy rozwój fizyczny, sprawność intelektualną, dobre samopoczucie, energię i koncentrację. Dzieci niedożywione, ale też źle odżywiane uczą się gorzej – co potwierdzają badania. Dziecko, które znaczną część swojego życia spędza w szkole, również tam musi spożywać dobrze skomponowane, pełnowartościowe posiłki.

Niestety – nawet jeśli troskliwy rodzic dba o odpowiednie żywienie swojego dziecka, to nie ma wpływu do końca na to, co będzie jadło, gdy zniknie za drzwiami szkoły. Zwłaszcza starsi, a więc bardziej samodzielni uczniowie, zaczynają sami decydować o tym, co jedzą. Zdarza się, że kanapki lądują w śmietniku, a na drugie śniadanie kupowane są chipsy lub batony, a do picia słodkie, gazowane napoje.

Dlatego właśnie akcja Wiem co jem, ma swoją odsłonę edukacyjną skierowaną do najmłodszych, po to, by wyrobić w nich nawyk dokonywania prawidłowych wyborów żywieniowych.

Wiem co piję

W tegorocznej edycji kampanii za szczególnie istotna sprawę uznano promowanie nawyku picia czystej wody w szkole. Kultura picia wody wypracowywana już od najmłodszych lat ma wpływ na wybory konsumenckie dzieci. Jakie działania zaplanowano w ramach realizacji tego celu? Poidełka do wody – to sposób na zapewnienie nieograniczonego dostępu do czystej wody w szkole. Uczniowie nie tylko wiedzą, że picie czystej wody jest ważne, ale muszą mieć możliwość wdrożenia tej wiedzy. Projekt Woda w szkole, wspomniany we wstępie, to projekt w efekcie, którego w 548 warszawskich szkołach mają pojawić się poidełka do wody. Ile czasu zakłada się na wdrożenie tego projektu? Urządzenia trafią do stołecznych placówek edukacyjnych do 2017 roku.

Jak działają poidełka do wody? Czy są bezpieczne, higieniczne i zdrowe dla dzieci? Czy bezpłatna woda do picia w szkole jest naprawdę potrzebna?